BIGBANG 2016’nın Kazanan Girişimleri Belli Oldu

bigbang_2016_final_Türkiye’nin en iyi 20 erken aşama girişimi İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde dünyanın karşısına çıktı ve toplam 3 milyon TL ödül ile sürpriz yatırımlar için birbirleriyle yarıştı. Big Bang 2016 finalinde toplam 5 milyon TL başlangıç desteği girişimlere dağıtıldı.

Finale çıkan girişimlerden birçoğu farklı yatırım ağları ve konsorsiyumlardan ödül ile yatırımlar alırken; yalnızca üç tanesi 2016’nın en iyileri unvanını kazanmaya layık görüldü.

Big Bang 2016’nın en çok ödül toplayan birinci girişimleri her ikisi de 175.000 TL’ye layık görülen Mikro-p ve kazanan Next Horizons olurken, onları 170.000 TL alan Teleporter takip etti.

Yarışan diğer girişimler ise aşağıda..

3Z: Hafif ve orta düzey obstrüktif uyku apnesi tedavisinde kullanılabilecek, herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen, hastanın yüzünü kaplamadığından dolayı rahatsızlık vermeyen, ses çıkarmayan, taşınabilir, yenilikçi bir ağız içi aparat üretimini hedefliyor.

Ahtapot App: Ahtapot, irili ufaklı tüm toplulukların kesintisiz iletişimleri için kullanabildikleri bir sosyal ağ. Onu özel kılan ise üyeleri belli olan herhangi bir topluluk grubuna tamamen kendilerine özel ve yine kendilerinin kontrolünde kapalı bir iletişim ve dayanışma ortamı sağlaması.

Bumerangla: Bumerangla, tüketmeden hayatı deneyimlemenin yolunu sunarak sürdürülebilir bir kullanım alışkanlığı hedefleyen çevrimiçi bir eşya kiralama platformu.

Buy Buddy: Giyim mağazalarında müşterilerin kasaya gitmeden alışveriş yapmalarını sağlayan, aynı zamanda da bir ürün güvenlik cihazı olarak çalışarak, ürünlerin çalınmasını engelleyen bir IOT cihazı ve mobil uygulama.

Getsy: Tinder modelinde çalışan bir moda keşif uygulaması. Karşınıza gelen ürünleri beğenmek için sağa, beğenmemek için sola kaydırıyorsunuz. Uygulama beğendiğiniz ürünleri sizin için saklıyor ve bu ürünler indirime girdiğinde size haber veriyor.

LeadTime App: Kullanıcılarına gelecekten belirledikleri günlere video gönderme olanağı tanıyan yerli sosyal ağ. Sosyal ağın arkasındaki LeadTeam, 100’ü aşkın üniversite öğrencisi ve genç profesyonelin katılımından oluşuyor.

Insprea: Akıllı algoritması ile hangi fotoğrafların Instagram’da daha fazla beğenileceğini öngören bir uygulama. Uygulamanın arkasında çalışan yapay zeka, tercih yaparken fotoğrafın ortamından kişinin yüzündeki ifadeye kadar birçok değişkeni göz önünde bulunduruyor.

MD Research&Development: Halk arasında ışın tedavisi olarak da bilinen radyoterapi tedavilerinde yoğun olarak kullanılan lineer hızlandırıcı cihazlarının mekanik kontrollerinin tümünü yapabilen tek bir cihaz üretimi projesi.

Nowhere Studios: Grafik ve oyun motoru teknolojileri üstünde çalışarak sinematik oyunlar için bir üretim hattı geliştirmek ve diğer stüdyolarla paylaşarak yayıncılık yapmak istiyor.

Smart Mimic: Nereye giderseniz gidin yanınızda taşıyabileceğiniz ve özel olarak oluşturduğunuz profiller doğrultusunda kullanabileceğiniz bir güvenlik platformu geliştirilmesini içeriyor.

TARSUS Inc.: Endüstriyel koşullara dayanıklı, düşük güç tüketen, her türlü sensörün tak-çıkar mantığı ile entegre edilebildiği, batarya ya da normal güç ile çalışabilen bir endüstriyel IoT platformu TARS’ı üretiyor.

WalkoVR: Sanal gerçeklikteki hareket deneyimini artırarak, doğal hareket edememeye bağlı temel problemlere çözüm getiren; kullanıcıya sonsuz bir alan sağlayarak, gerçekte yer değiştirmeksizin serbestçe hareket etmesine izin veren; dünya çapında milyonlarca kişinin oynadığı oyunların gerçekten koşarak, eğilerek, dönerek oynanmasını sağlayan bir kontrol arayüzü, hareket donanımı.

FORMulate: Parça başına üretimi 5 dakikanın altına indiren (seri üretime uygun), yeni nesil bir reçine formülasyonunu otomotiv malzeme pazarına sunmaktadır.

Metrobi: Bulut tabanlı altyapı ile yapay zeka ve veri bilimini kullanarak toplu ulaşım yöneticilerine ve yolcularına ihtiyaç duydukları araç ve bilgileri sağlamaktadır.

PROGIN Transafe: Her araca sonradan monte edilebilen otomotiv radarı temelli bir önden çarpma/çarpışma ve takip mesafesi uyarı sistemi.

Parkkolay: Bir dakikada otopark bulmanızı ve otopark rezervasyonu yapmanızı sağlayan mobil uygulama.

Nanografen: Yeni nesil otomotivler için grafen ile güçlendirilmiş hafif,dayanıklı ve maliyeti düşük kompozit iç trim parçaları üretiyor.