2016 İstanbul Yeme-İçme Trendleri

23 ülke ve 10000’den fazla şehirde aktif olarak kullanılan restoran keşif rehberi Zomato, kullanıcı davranışlarından yola çıkarak hazırladığı infografikle 2016 yılını anlattı.

Türkiye’de, İstanbul başta olmak üzere toplamda 13 noktada aktif olarak kullanılan Zomato, İstanbulluların 2016 yılında en çok tercih ettiği ilk 5 mutfak türünden en çok ziyaret edilen semtlere, en beğenilen ilk 5 restorandan en çok aranan yemek türüne kadar birçok verinin yer aldığı infografiği takipçileriyle paylaştı.

Bu bilgilere göre 28.650 restoran içerisinden 2016 yılında kullanıcıların en yüksek puan verdiği ilk 5 restoranı sırasıyla; Bayramoğlu Döner – Draft Gastro Pub /Caddebostan – Velvet Cafe – Pizano Pizzeria – Eleos Restaurant/Taksim oldu. Senenin en çok aranan kelimeleri ‘Kahvaltı’ ve ‘Meyhane’ olurken, ‘Balık’ ve ‘Steakhouse’ üçüncü ve dördüncü sıralarda yer aldı.

Aylık 4,5 milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla geçen yıla kıyasla %50 oranında trafik artışı yakalayan Zomato’nun restoran sayfalarında yer alan menüler yalnızca 2016 senesinde 9,5 milyon kere görüntülendi. 2015 yılında sadece İstanbul için 26.700 olan restoran sayısı, 2016 yılı içerisinde 29.000’e yaklaştı.

Kullanıcılarına daha basit bir kullanım deneyimi sunmak için 2016 senesi içerisinde mobil web tarayıcı optimizasyonunu, mobil uygulamasıyla neredeyse bire bir hale getirerek mobilden aldığı toplam trafik oranını %71’e çıkarttı.

2016’da Zomato

Zomato, 2015 yılının son ayında hizmete sunduğu online rezervasyon ve masa yönetimi sistemi Zomato Defter aracılığıyla iş ortağı restoranların 700.000 kişiyi çok daha sistemli bir şekilde ağırlamasını sağladı.
“Sık sık yaşanan terör olayları, Temmuz ayındaki darbe girişimi ve ekonominin gidişatıyla alakalı olarak artık ciddi ciddi dillendirilmeye başlayan endişeler, hem müşteri hem de işletmelerin, harcama ve yatırım kararlarını daha da zorlaştırdı.” diyen Zomato Ülke Müdürü ve Global Büyümeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oytun Çalapöver sene boyunca 900 marka ile reklam ve görünürlük çalışması yaptıklarını belirtti.

Özellikle yaz aylarının hem yaşanan toplumsal olaylar hem de bayramlar ve tatiller nedeniyle durgun geçtiğini vurgulayan Çalapöver, birçok işletmenin bu dönemi atlatamadığını ama birçoğunun da hem operasyonel hem de pazarlama anlamında yatırımlar yaparak bu dönemi fırsata çevirdiğini ve kış dönemi için kendilerini güçlü bir şekilde pozisyonlandırdıklarını vurguladı.

Sonbahar’da rekor ciro!

Sonbahar döneminde durgun geçen Yaz mevsiminin aksine rekor bir büyüme gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Çalapöver “Dışarıda yeme ve içmeye para harcamaya meyilli kesimin küçülmesi, harcanan miktarların azalması, Ramazan Bayramı sonrası durgun geçen dönem, özel sektörün dirençli yaklaşımı ve toplumun da normal hayata mümkün olduğunca sıkı sıkıya sarılması sonucunda, Zomato Türkiye olarak rekor bir ciro büyümesi gerçekleştirdik. Üç aylık bir süreçte ciromuzu %89 oranında artırarak, harcamalarımızı da %65 oranında azalttık” dedi.
Ekonomik gidişat doğrultusunda her ne kadar küresel ve yerel öncelikleri öngörmek zor olsa da 2017 senesinin ilk yarısında tam karlılığa geçmeyi hedefleyen Zomato Türkiye operasyonu; pek yakında duyuracağı büyük iş ortaklıklarıyla, hem reklam verenlere hem de son kullanıcısına kolaylıklar sunmaya devam edecek.

Zomato Hakkında:
Zomato bir restoran arama ve keşif uygulaması olarak, 23 ülkede 1.4 milyondan fazla restoranın; gerçek menü, adres, kullanıcı yorumu ve iki kişilik fiyat ortalaması gibi kapsamlı bilgilerini sunmaktadır. Zomato’nun temel içerik özellikleri fotoğrafların ve taranmış menülerin restoran bilgilerini içermesi ve bu menülerin global olarak tüm şehirlerde takım tarafından her bir restoranın tek tek ziyaret edilerek sağlanmasıdır. Zomato’da kullanıcılar oy verebilir ve yorumlar yazabilir, bunun yanı sıra güvenilir yorumlar için kendi kişisel foodie networklerini yaratabilirler.
Restoran arama ve keşfetme dışında, Zomato; Online Sipariş, Rezervasyon ve Zomato Base gibi uygulamalar sunarak; restoran sektöründe devrim yaratacak en iyi teknolojiyi oluşturarak restoranları ve müşterileri bir araya getirmektedir.
Zomato’yu İndir: iOS · Android · Windows