OpenZeka MARC Mini Otonom Araç Yarışması

Open Zeka firması Bilkent Cyberpark ile beraber lise, üniversite öğrencileri ve otonom araç meraklılarına yönelik yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı mini otonom araç yarışması düzenliyor.

OpenZeka MARC (Mini Autonomous Racecar Competition) ile yakın gelecekte hayatın her alanında yer bulacak otonom sistemlerin tasarlanması ve yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi konularında ülkemizde teknolojik dönüşümü gerçekleştirecek firmalarının ihtiyaç duyacağı insan kaynağının oluşmasına katkı sağlaması hedeflemekte.

Yarışmanın amacı;

  • En son teknoloji ürünü sensörleri yapay zeka algoritmaları ile kullanmak ve uygulama geliştirmek,
  • Takım çalışması ve takımlara arası etkileşim kültürünü artırmak,
  • Kendine güvenen ve robotik alanında ülkemizi temsil edecek genç girişimcileri yetiştirmek.

Yarışmaya katılan takımlara yarışmada kullanılacak mini otonom aracın tasarımı ve yapay zeka algoritmalarının kullanımı konusunda iki ay süreyle ücretsiz eğitim verilecek ve yarışma sonuna kadar eğitim desteği sürdürülecek. Eğitimler başvuru yoğunluğuna göre Ankara ve İstanbul’da atölyeler şeklinde ve internet üzerinden video ders olarak verilecek. Katılımcılar yarışma kapsamında kullanılacak doküman ve videolara internet üzerinden her an erişebilecek.

Yarışmanın adı neden OpenZeka MARC?

OpenZeka MARC (Mini Autonomous Racecar Competition) yarışmanın uluslararası alandaki tanıtımında kullanılmak için tercih edilmiştir.

Yarışmayı kimler düzenliyor?

Yarışma, Bilkent Cyberpark, NVIDIA ve MIT Beawer Works ana sponsorluğunda Open Zeka tarafından düzenleniyor. Bilkent Cyberpark yarışma kapsamında organizasyon çalışmaları, eğitimde kullanılacak alanlar ve hizmetler konusunda destek sağlıyor. NVIDIA ise Derin Öğrenme Kurumu bünyesinde yapay zeka eğitimleri için gerekli altyapı ve kart bağışı ile destek sağlıyor. MIT Beaver Works yarışmada kullanılacak dokümanlar konusunda destek veriyor.

Yarışmaya kimler katılabilir?

  • Lise öğrencileri
  • Üniversite öğrencileri
  • Otonom araç meraklıları

Yarışma kategorileri;

  • Üniversite Ligi
  • Lise Ligi
  • Otonom Sistem Geliştirici Ligi

Yarışma takvimi;

1. Başvuru İçin Son Tarih: 23.10.2017

2. Takım Eğitimleri Başlangıç Tarihi: 28.10.2017

3. Takım Eğitimleri Bitiş Tarih: 29.12.2017

4. Birinci yarış: Ocak 2018 *

5. İkinci yarış: Mart 2018 *

6. Üçüncü yarış: Mayıs 2018 *

(*) Yarışma süresince takımlara eğitim desteği sürdürülecek.

Daha fazla bilgi almak ve katılmak için http://openzeka.com/marc

Open Zeka Bilgi Teknolojileri Tic.Ltd.Şti. Hakkında: Firma Mayıs 2016’da Ferhat Kurt (NVIDIA DLI Sertifikalı Eğitmeni) tarafından Ankara’da kurulmuştur. Ağutos 2017’de Bilkent Cyberpark’ta yeni ofisine kuluçka programı bünyesinde taşınmıştır. NVIDIA Derin Öğrenme Kurumu ve NVIDIA Embedded Türkiye partneri olarak yapay zeka konusunda eğitim, danışmanlık ve ürün geliştirme faaliyetleri yürütmektedir. Microsoft BizSpark Plus desteği almaktadır.