İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Metrobi, İETT için Nasıl Giderim Uygulamasını Geliştirdi

İTÜ Çekirdek girişimlerimden Metrobi Akıllı Ulaşım Teknolojileri, İETT için Nasıl Giderim isimli uygulamayı geliştirdi. Her gün milyonlarca yolcuya hizmet veren İETT, yolcularına daha iyi hizmet verebilmek için çeşitli uygulamalar geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapıyordu. Yapılan bu çalışmaların en yenisi, Metrobi tarafından geliştirilen “Nasıl Giderim?” isimli web uygulaması oldu. Uygulama, İETT’nin Akıllı Ulaşım projesi kapsamında şu ana kadar kullanıcılara sunulan en gelişmiş uygulamalardan biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Metrobi tarafından geliştirilen “Nasıl Giderim?” web uygulaması kullanıcılara çeşitli özellikler sunuyor. Uygulamanın en temel özelliği bulunulan konumdan gidilmek istenilen noktaya hangi toplu taşıma araçları kullanılarak gidilebileceği konusunda rota önerileri sunuyor olması. Ancak uygulama bunun yanında kullanıcıların farklı tercihlerine de hitap ediyor ve kullanıcılara oldukça ilginç ayrıntılar sunuyor.

Değişen Kullanıcı Tercihlerine Göre Geliştirildi

Nasıl Giderim uygulaması milyonlarca yolcunun farklı tercihleri göz önünde bulundurularak geliştirildi. Uygulamayı kullanan yolcular mümkün olan en kısa sürede gitmek isterlerse uygulamada “en az süre” başlığı altında görüntülenen alternatifleri tercih edebiliyor. Yürümek istemeyen kullanıcılar için “en az yürüme” başlığı altında kullanıcıların en az yürüme mesafesiyle gidebileceği alternatifler sunuluyor. Çok fazla taşıt değiştirmeyi sevmeyen kullanıcılar için “en az aktarma” başlığı altında gidilmek istenilen nokta için mümkün olan en az taşıt sayısına sahip alternatifler gösteriliyor. Gitmek istediği nokta için metro kullanmayı tercih eden kullanıcılar için ise “metro tercihli” başlığı altında metronun öncelikli tutulduğu alternatifler sunuluyor.

Kullanacağınız Toplu Taşıma Araçları Ne Kadar Karbondioksit Salınımı Yapıyor?

Harita üzerinde iki nokta seçildiğinde uygulama yapay zeka ile otomatik olarak çeşitli alternatifler gösteriyor. Oldukça gelişmiş bir ara yüze sahip olan uygulamada kullanıcılar çeşitli ayrıntılar görebiliyor. Uygulama, seçilen noktaya ulaşmak için ne kadar yürümeniz gerektiğini ve bunun karşılığında ne kadar kalori harcayacaklarını gösteriyor. Uygulamayı kullanan yolcular toplamda ne kadar ücret ödeyeceklerini de görüntüleyebiliyor. Uygulamanın sunduğu ayrıntılar bununla da sınırlı kalmıyor. Kullanıcılar seçtikleri rotada kullanacağı toplu taşıma araçlarının ne kadar karbondioksit salınımı yapacağını görebiliyor.

MobİETT ve Chatbot’a Altyapı Sağlıyor

Metrobi tarafından geliştirilen Nasıl Giderim web uygulaması İETT’nin daha önce yayınladığı ve milyonlarca kullanıcıya ulaşan MobİETT uygulaması için de altyapı oluşturuyor. Ayrıca İETT’nin Facebook sayfasında da toplu taşıma kullanıcılarına hizmet sağlayan Chatbot, kullanıcılara gönderdiği rota alternatifleri için Metrobi’nin geliştirdiği uygulamayı kullanıyor.