OpenZeka MARC – Mini Otonom Araç Yarışması

Open Zeka firması, Bilkent Cyberpark işbirliğiyle lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve otonom araç meraklılarına yönelik, yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı mini otonom araç yarışmasını 11 Şubat 2018 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi’nde icra edecek.

OpenZeka MARC yarışmasına 99 takım ile 700 katılımcı başvurdu ve başvuru değerlendirmesini geçen 22 takım 170 kişiye 2 ay süresince Massachusetts Institute of Technology ve NVIDIA’nın desteği ile Open Zeka tarafından ücretsiz yapay zeka uygulama eğitimi verildi. Eğitimlere İstanbul’da TTGV ve Sabancı Üniversitesi, Ankara’da Bilkent Cyberpark ev sahipliği yaptı.

OpenZeka MARC (Mini Autonomous Racecar Competition) ile yakın gelecekte hayatın her alanında yer bulacak otonom sistemlerin tasarlanması ve yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi konularında ülkemizde teknolojik dönüşümü gerçekleştirecek firmaların ihtiyaç duyacağı insan kaynağının oluşmasına katkı sağlaması hedeflenmekte. Bu kapsamda yarışmanın amacı;

 • En son teknoloji ürünü sensörleri yapay zeka algoritmaları ile kullanmak ve uygulama geliştirmek,
 • Takım çalışması ve takımlara arası etkileşim kültürünü artırmak,
 • Kendine güvenen ve robotik alanında ülkemizi temsil edecek genç girişimcileri yetiştirmek.

Yarışmanın adı neden OpenZeka MARC?

OpenZeka MARC (Mini Autonomous Racecar Competition) yarışmanın uluslararası alandaki tanıtımında kullanılmak için tercih edilmiş.

Yarışmaya kimler katılıyor?

 • Lise öğrencileri
 • Üniversite öğrencileri
 • Otonom araç meraklıları

Yarışma kategorileri

 • Üniversite Ligi
 • Lise Ligi
 • Otonom Sistem Geliştirici Ligi

Yarışma takvimi

 1. Birinci yarış: 11 Şubat 2018 – Bilkent Üniversitesi
 2. İkinci yarış: 25 Mart 2018
 3. Üçüncü yarış: 13 Mayıs 2018

Daha fazla bilgi almak ve izleyici olarak katılmak için http://openzeka.com/marc

Open Zeka Bilgi Teknolojileri Tic.Ltd.Şti. Hakkında: Firma Mayıs 2016’da Ferhat Kurt (NVIDIA DLI Sertifikalı Eğitmeni) tarafından Ankara’da kurulmuştur. Ağutos 2017’de Bilkent Cyberpark’ta yeni ofisine kuluçka programı bünyesinde taşınmıştır. NVIDIA Derin Öğrenme Kurumu ve NVIDIA Embedded Türkiye partneri olarak yapay zeka konusunda eğitim, danışmanlık ve ürün geliştirme faaliyetleri yürütmektedir. Microsoft BizSpark Plus desteği almaktadır.